Title Image

Apus Sports – Obciążenia olimpijskie Mercury

Kiedy rozpoczęliśmy projektowanie obciążeń olimpijskich, nie mieliśmy jeszcze doświadczenia w projektowaniu produktów dla branży fitness.

 

Na początek musieliśmy poznać użytkowników i ich potrzeby. Użytkownikami były zarówno osoby ćwiczące w klubach fitness, jak i instruktorzy oraz kulturyści. Przeprowadziliśmy ponad dwadzieścia wywiadów z kobietami i mężczyznami uczęszczającymi do klubów fitness. Zapytaliśmy ich o to jak się im ćwiczy oraz co im przeszkadza w użytkowaniu, obecnie dostępnych na rynku, obciążeń.

 

Aleksander Włodarczyk, kulturysta i trener personalny, był jedną z najciekawszych postaci, z którą udało nam się porozmawiać. Przekazał nam informacje odnośnie potrzeb osób ćwiczących z obciążeniami oraz pokazał nam dodatkowe ćwiczenia, które można by jeszcze wykonać z udziałem talerzy. Ponadto, przekazał nam wiedzę jak należy przeprowadzić rozgrzewkę i na czym polega wyciskanie.

 

To co warto zaznaczyć, to fakt, że obciążenie olimpijskie wcale nie musi być tylko talerzem nakładanym na sztangę. Może służyć również do przeprowadzenia rozgrzewki, zastępując hantle czy kettle. Dzięki temu nie musimy szukać dodatkowego sprzętu na siłowni. Rozgrzewkę można rozpocząć ciężarami o mniejszej wadze, dokładając coraz cięższe obciążniki. Dzięki temu mięśnie rozgrzeją się, a osoba ćwicząca nie nabawi się urazu podczas treningu.

 

Naszym klientem jest klub fitness, w którym eksploatacja sprzętu jest dość duża, przez co szybciej się zużywa. Po przeprowadzeniu ankiet z klientami (klubami fitness) dowiedzieliśmy się, że klienci potrzebują sprzętu poliuretanowego wyższej jakości, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Ta informacja zmieniła pierwotne założenie projektu, ponieważ Apus Sports początkowo chciał produkować obciążenia wykonane z gumy.

 

Badania również pokazały, że sztangi w klubach są przeważnie źle oznaczone, mało widoczne, dlatego zaprojektowaliśmy kolorowe obręcze – do każdej wagi przypisany jest inny kolor, które łatwo zauważyć w ciemnej przestrzeni.

 

Za pomocą zwykłego talerza bez uchwytów, można wykonać niewiele ćwiczeń, głównie na sztandze albo na maszynie. Nasze obciążenia posiadają uchwyty, które pozwalają wykonać kilkanaście podstawowych ćwiczeń podobnych do tych z hantlem czy kettlem.

 

Konkurencyjne produkty często trzęsły się na sztangach. Zaprojektowane przez nas obciążenia są spłaszczone, dzięki czemu stykają się ze sobą i nie przesuwają się. Dodatkowo ich płaska forma pozwala założyć ich jak najwięcej na drążek.

 

Średnice obciążeń 10kg i 15kg mają taką samą średnicę, ale różnią się grubością. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w obciążnikach z drugiej grupy wagowej 20kg i 25kg. Talerze umieszczone na sztandze lepiej się stykają, gdy należą do tej samej grupy wagowej. Pozwala to lepiej wykonywać ćwiczenia, ponieważ uchwyty są bardziej ergonomiczne i umożliwiają trening oburącz. Przy takich samych średnicach obciążników łatwiej jest poderwać sztangę oraz jest ona bardziej stabilna na macie podłogowej.

 

Na boku obciążenia widoczna jest kolorowa kreska, która informuje użytkownika o wadze talerza, którym ćwiczy. Obręcze (koła graficzne) są natomiast elementem gry psychologicznej. Użytkownik pragnie osiągnąć kolejne pola kręgów, co motywuje go do ćwiczenia z coraz to większymi i cięższymi obciążnikami.

 

Uchwyty zostały zaprojektowane tak, by można było ćwiczyć w pozycji, gdy mamy ręce ułożone obok siebie. Dodatkowo stworzyliśmy specjalne miejsce na palec wskazujący, aby można było się zaprzeć przy robieniu wymachów. Powierzchnia uchwytu jest szorstka, dzięki czemu przyczepność obciążenia do ręki jest większa.

 

Projektowanie obciążenia pozwoliło nam poznać nowych ludzi i nowe potrzeby specyficznej grupy użytkowników, których do tej pory nie znaliśmy.

 

Żeby produkt jak najdłużej służył w klubie, musi zostać zrobiony z wysokiej jakości materiałów. Wykorzystanie słabszych materiałów, pozornie tańszych w produkcji, jest większym kosztem dla odbiorcy i wiąże się z większą ilością reklamacji.

Klient:

Apus Sports

Projektanci:

Jadwiga Husarska-Sobina

Date

24 kwietnia, 2017

Category

produkt, Projekty

Tags

apus, apus sports, husarska, husarska design studio, obciążenia olimpijskie, sport