Title Image

Apus Sports – Kettlebell

Obciążenia Kettlebell zostały zaprojektowane z myślą o usprawnieniu treningu funkcjonalnego.

W pierwszym etapie zajęliśmy się analizą ergonomiczną chwytów, najczęściej stosowanych podczas treningu z tego typu obciążeniami. Wywiady z trenerami, użytkownikami oraz analiza innych uchwytów, były przydatną bazą do powstania pierwszych koncepcji.

Kolejnym z etapów było modelowanie obciążeń, testowanie ergonomii rączki oraz kształtu całego kettla. Dużym wyzwaniem okazało się proporcjonalne skalowanie poszczególnych obciążeń. Każdy kettelbell mimo zmiennego kształtu miał należeć do jednego zestawu, tworząc spójną całość.

Docelowe koncepcje projektowane były począwszy od wagi 4 kg. Istotne było zachowanie proporcji, środka ciężkości i wygodnej rękojeści. Przy małym kettlu musieliśmy pamiętać o zachowaniu stosunkowo małej główki oraz niewielkiej, ale wygodnej rękojeści. Wszystko po to, aby efektywnie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia z obciążeniami.

Z przeprowadzonych analiz chwytów oraz modelowania bryły, powstała kolejna wersja obciążenia – bardziej ergonomiczna, kształtem przypominająca kroplę wody. Spłaszczone dno obciążenia dawało stabilizację wagi, jednocześnie pozwalało na wykonywanie ćwiczeń typu pompki.

Pierwsze prototypy z użyciem docelowych materiałów i technologii, były tak naprawdę sprawdzeniem kształtu, ergonomii obciążenia, a także technologicznego przygotowania do modelu ostatecznego. Kettlebell został zbyt grubo pokryty winylem, co spowodowało zalanie wszelkich ergonomicznych podcięć. Musieliśmy uwzględnić te różnice i tak dostosować model 3d, żeby przewidzieć różną grubość materiału.

Finalny projekt to zestaw 7 kettli wykonanych z żeliwa, pokrytych antypoślizgową i odporną, na uszkodzenia mechaniczne, powłoką winylową. Kettlebell to podstawowe wyposażenie wielu siłowni i stref.

Klient

Apus Sports

Projektanci

Magdalena Paleczna, Jadwiga Husarska

Date

18 marca, 2016

Category

produkt, Projekty

Tags

apus, apus sports, design, fitness, husarska, kettle, kettlebell, siłownia, sport